Źródła światła >

Żarówki

Standard

W zamkniętej, próżniowej lub wypełnionej gazem bańce rozżarzana jest - pod wpływem prądu elektrycznego - skrętka z drutu wolframowego. Temperatura barwowa światła emitowanego przez żarówkę wynosi ok. 2700 K. Wadą żarówek jest ich mała skuteczność świetlna, wynosząca zazwyczaj około 12 (od 8 do 18) lumenów/wat (niektóre mają sprawność 6 lumenów/wat), a także niską trwałość. Żarówka wykorzystuje ok. 5% energii na światło widzialne, a reszta energii jest tracona w emisji ciepła.

Krypton

Żarówki kryptonowe dają 170% światła porównywalnej żarówki standardowej. W żarówkach tego typu do bańki wpuszczany jest gaz - krypton.

Halogen

Mocniejsze do 300% i jaśniejsze, lepiej widoczne światło. Żarówki halogenowe oferują użytkownikowi najlepszą relację mocy oferowanego światła do zużycia energii. Do wnętrza żarówki wprowadza się oprócz gazu obojętnego halogen i jest nim najczęściej jod. Średni czas pracy takiej żarówki to około 1000 godzin.

 

Xenon

Żarówki xenonowe oferują bardzo dobre parametry świecenia do 200% jaśniej za stosunkowo niską cenę. Wyższa temperatura światła sprawia, że lepiej symuluje ono barwę dzienną i jest lepiej widoczna dla ludzkiego oka od światła kryptonowego.

Szeroka oferta żarówek w najlepszych cenach jest dostępna tutaj.
Ta witryna korzysta z plików cookie. W ustawieniach swojej przeglądarki internetowej możesz w każdym momencie wyłączyć ten mechanizm. W celu uzyskania dodatkowych informacji na ten temat zobacz informacje o cookies.
OK, zamykam